نواک جوکوویچ با کسب ۱۹ـمین گرند اسلم خود به یک قدمی فدرر و نادال رسید.

تنیس باکس – نواک جوکوویچ در دیدار فینال مسابقات اوپن فرانسه درحالیکه ۲-۰ از استفانوس سیتسیپاس‌ عقب افتاده بود، بازگشتی فوق ‌العاده به بازی داشت و با شکست حریف یونانی خود برای دومین بار قهرمان رقابت‌های رولان گاروس شد.

مرد شماره یک تنیس جهان که در مرحله نیمه‌نهایی به زحمت از سد رافائل نادال عبور کرد، روز گذشته در ست‌های اول و دوم خسته نشان داد و با نتایج ۷-۶ و ۶-۲ مغلوب حریف جوان خود شد، با این حال او در ادامه بازگشتی استثنایی به بازی داشت و در ست‌های بعدی با نتایج ۶-۳، ۶-۲ و ۶-۴ پیروز شد تا بعد از نبردی که ۴ ساعت و ۱۱ دقیقه به طول انجامید به ۱۹ـمین گرند اسلم خود برسد.

او در مرحله چهارم نیز توانسته بود بازی ۲-۰ باخته مقابل لورنزو موزتی را با پیروزی ۳-۲ عوض کند.

تنیس‌باز اهل بلگراد حالا تنها یک گرند اسلم از فدرر و نادال (با ۲۰ عنوان گرند اسلم) کمتر دارد و این فرصت را دارد تا در ویمبلدون برای نخستین بار به دو رقیب دیرینش برسد.

اسطوره صرب که در ابتدای سال جام اوپن استرالیا را بالای سر برد، با فتح اوپن فرانسه به یک دستاورد تاریخی مهم دست یافت و به اولین بازیکنی در دوران جدید تنیس و سومین بازیکن (بعد از روی امرسون و راد لیور) در تاریخ تبدیل شد که در هر چهار گرند اسلم حداقل دو بار قهرمان شده است.

او در مراسم اهدای جام درباره قهرمانی خود گفت: «رقابت برای کسب یکی از بزرگترین جام‌های تنیس در این استادیوم مانند یک رویا است. برای قهرمانی در این گرند اسلم باید هر روز با تمام توان بجنگید و انگیزه خود را حفظ کنید. این قهرمانی بدون همراهی همسرم، مربیان و اعضای تیم‌ام ممکن نبود. این یک کار تیمی بود.»

صحبت‌های جوکوویچ در نشست مطبوعاتی:

در مورد دستاورد تاریخی در رولان گاروس:

«بسیار هیجان‌زده هستم و به کسب این دستاورد افتخار می‌کنم. بسیار الهام‌بخش است که بخشی از تاریخ ورزشی هستم که به آن عشق می‌ورزم.»

درباره دیدار فینال:

«ست اول رقابت نزدیکی داشتیم و سیتسیپاس در لحظات کلیدی بازیکن برتر بود. در ست دوم هم از لحاظ ذهنی و هم از لحاظ جسمی کمی خسته بودم. اما بعد از وقت استراحت، سرحال و با نشاط به زمین برگشتم. پس از اینکه در ست سوم سرویس سیتسیپاس را بریک کردم، احساس کردم از نظر ذهنی بهم ریخت و بعد از آن جریان بازی به سود من تغییر کرد.»

درباره قدرت ذهنی و بازگشت به بازی:

«وقتی در زمین هستید افکار مختلفی از ذهن‌ شما عبور می‌کند. من روی توانایی ذهنی‌ام کار کرده‌ام تا همیشه در لحظه حال باشم و حواسم پرت نشود. چند باری در مسابقات مهم این اتفاق برایم افتاده است. زمان زیادی را صرف آمادگی ذهنی می‌کنم و خوشحالم که زحماتم جواب داده است.»

درباره رقابت با نادال و فدرر برای کسب بیشترین عناوین گرند اسلم:

«هنوز به آن‌ها نرسیده‌ام. نادال و فدرر هم‌چنان خیلی خوب بازی می‌کنند، با این حال من هم هیچ‌وقت احساس نکرده‌ام که رسیدن به آن‌‌ دو غیرممکن است. به تعقیب‌‌شان ادامه می‌دهم، اما در عین حال راه خودم را خواهم رفت.»

درباره گرند اسلم پیش رو؛ ویمبلدون:

«فعلا زمان جشن گرفتن است، اما از چند روز آینده،‌ تمرکزم را معطوف ویمبلدون خواهم کرد. ابایی ندارم که بگویم می‌خواهم در ویمبلدون قهرمان شوم. امیدوارم بتوانم از اعتماد به نفس کنونی خود در ویمبلدون نیز بهره ببرم.»

درباره شانس قهرمانی در هر چهار گرند اسلم و المپیک:

«هر چیزی ممکن است. آنچه تاکنون به دست آورده‌ام فوق‌العاده‌ بوده. به چیزهایی دست یافتم که خیلی‌ها آن را ناممکن می‌دانستند. سال ۲۰۱۶ نیز در چنین موقعیتی بودم اما دور سوم ویمبلدون حذف شدم. دو هفته تا ویمبلدون باقی‌ مانده که چندان کافی نیست.»

جوکوویچ ۳۴ ساله با قهرمانی در آزاد فرانسه به دو رکورد تاریخی دیگر نیز دست یافت؛ او به نخستین بازیکنی در دوران جدید (از سال ۱۹۶۸ به این سو) تبدیل شد که بعد از ۳۰ سالگی هفت عنوان گرند اسلم کسب می‌کند و هم‌چنین اولین تنیس‌باز در دوران جدید لقب گرفت که توانسته دو مرتبه دوگانه آزاد استرالیا و رولان گاروس را در طول یک سال فتح کند. او نخستین بار در سال ۲۰۱۶ موفق به انجام این کار شده بود.

از سوی دیگر، سیتسیپاس جوان که نخستین حضورش در فینال یک گرند اسلم را تجربه می‌کرد، به‌رغم این‌که در دو ست نخست نمایش درخشانی داشت، در نهایت در مقابل حریف پرآوزه خود تسلیم شد و به مقام نایب‌قهرمانی بسنده کرد. او قصد داشت با قهرمانی در رولان گاروس نخستین قهرمان یونانی یک گرند اسلم لقب بگیرد که از رسیدن به آن باز ماند.

سیتسیپاس ۲۲ ساله در نشست مطبوعاتی درباره دیدار پایانی گفت: «بعد از دو ست اول ریتم بازی‌‌ام بهم ریخت. نمی‌دانم چرا. عجیب بود. به یک‌باره سرد شدم و از جریان بازی خارج شدم. سازگاری مجدد با شرایط دشوار بود. کاش می‌توانستم بفهمم چرا این اتفاق افتاد. فرصت خوبی داشتم…. وقتی نواک ۲-۰ عقب افتاد زمین را ترک کرد اما وقتی برگشت به یک بازیکن دیگر تبدیل شد. نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد. هم از لحاظ بدنی، هم از لحاظ بازی‌خوانی و قدرت ضربات. خیلی بهتر از قبل شد. بهتر می‌توانست بازی من را بخواند.»

بعد از مسابقه روز گذشته، بار دیگر ثابت شد که سه ابرستاره تمام‌نشدنی دنیای تنیس یعنی جوکوویچ، نادال و فدرر هم‌چنان مدعیان اصلی قهرمانی در جام‌های بزرگ هستند و بزرگترین رقیب آن‌ها نه بازیکنان نسل جدید بلکه گذر عمر است؛ جالب است بدانید در ۱۱ گرند اسلم اخیر جوکوویچ و نادال در ۱۰ گرند اسلم پیروز شده‌اند و آن یک گرند اسلم (آزاد آمریکا ۲۰۲۰) هم درحالی به دومینیک تیم رسید که نادال و فدرر در مسابقات حاضر نبودند و جوکوویچ نیز در میانه مسابقات در پی یک حادثه کنار رفت.

با پایان دومین گرند اسلم سال، در رده‌بندی جدید تنیس مردان سه رتبه نخست جدول بدون تغییر باقی‌ ماند. نواک جوکوویچ با ۱۲۱۱۳ امتیاز جایگاهش در صدر جدول را حفظ کرد و پس از او دنیل مدودف و رافائل نادال به‌ترتیب با ۱۰۱۴۳ و ۸۶۳۰ امتیاز هم‌چنان در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. سیتسیپاس اما با عملکرد خوب خود در اوپن فرانسه یک پله در جدول صعود کرد و با ۷۹۸۰ امتیاز جای دومینیک تیم را در رتبه چهارم گرفت.

اضافه می‌شود در بخش دونفره زنان رولان گاروس، باربورا کریچیکووا و کاترینا سینیاکووا با برتری مقابل بتنی متک سندز و ایگا اشویانتک عنوان قهرمانی مسابقات رولان گاروس را در بخش دونفره زنان از آن خود کردند.

تیم دونفره اهل چک در دیدار پایانی این رقابت‌ها با نتایج ۶-۴ و ۶-۲ پیروز شدند تا دومین قهرمانی خود در رولان گاروس را جشن بگیرند.

کریچیکووا دو روز قبل در بخش انفرادی نیز جام قهرمانی را بالای سر برده بود.

آخرین بار مری پیرس در سال ۲۰۰۰ توانسته بود در هر دو بخش انفرادی و دونفره رولان گاروس به قهرمانی دست پیدا کند.

منبع

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+