جوکوویچ و رافائل مردان شماره یک و ۳ تنیس جهان از ساعت ۱۹:۳۰ به وقت ایران در فینال رقابت‌های مسترز رم به مصاف هم خواهند رفت. در زیر نگاهی آماری خواهیم داشت به جدال‌های دو بازیکن.

جوکوویچ قهرمان ۵ دوره رقابت‌ها روز گذشته مجموعاً ۴ ساعت و ۵۶ دقیقه را در زمین سپری کرد و برای صعود به فینال آزمون دشواری را پشت سر گذاشت؛ تنیس‌باز صربستانی ابتدا دیدار نیمه‌تمام خود از روز جمعه مقابل سیتسیپاس را با موفقیت به پایان رساند و سپس در نیمه‌نهایی در نبردی هیجان‌انگیز با نتیجه ۲ بر یک برابر لورنزو سونه‌گو پیروز شد تا برای ۱۱ـمین بار به دیدار نهایی رقابت‌های رم راه پیدا کند.

در مقابل، نادال عنوان‌دار ۹ دوره مسابقات برای رسیدن به فینال کار دشواری نداشت و رایلی اوپلکا ۲۱۱ سانتی‌متری را در دو ست متوالی مغلوب کرد و برای دوازدهمین بار راهی دیدار پایانی شد.

نبرد جوکوویچ و نادال در فینال مسترز رم ۵۷ـمین رویارویی دو اسطوره تنیس جهان خواهد بود. این دو طی ۱۵ سال گذشته در هر فصل حداقل یک بار با یک‌دیگر روبه‌رو شده‌اند و در مهم‌ترین تورنمنت‌ها رقابت‌ کرده‌اند، از ۴ گرند اسلم گرفته تا مسابقات مسترز، فینال تور جهانی، جام دیویس، المپیک و حتی رقابت‌های نوپای جام ATP.

در ۵۶ دیدار قبلی جوکوویچ توانسته ۲۹ بازی را به سود خود خاتمه دهد و نادال نیز ۲۷ مرتبه مقابل رقیب دیرینش به برتری رسیده است. در تقابل این دو در مسابقات خاک اما کفه ترازو به نفع ماتادور اسپانیایی سنگینی می‌کند و او ۱۸-۷ پیش است. ضمن این‌که در ۴ دیدار آخر دو بازیکن در مسابقات خاک این نادال بوده که پیروز از میدان بیرون آمده است.

در ۱۶ سال گذشته حداقل یکی از دو بازیکن در فینال مسترز رم حضور داشته است.

جوکوویچ و نادال در مسترز رم بیش از هر تورنمنت دیگری با هم مسابقه داده‌اند. فینال امروز نهمین دیدار این دو در پایتخت ایتالیا است. در ۸ دیدار قبلی نادال توانسته ۵ بار به برتری برسد و در این زمینه نیز دست بالا را دارد.

جوکوویچ و نادال بر سر تصاحب عناوین در مسابقات مسترز رقابت تنگاتنگی دارند؛ جوکوویچ با ۳۶ قهرمانی رکوردار عناوین در مسترزها است و نادال هم با ۳۵ قهرمانی او را تعقیب می‌کند. ضمن این‌که دو بازیکن در رسیدن به فینال این رقابت‌های ۱۰۰۰ امتیازی نیز رکورددار هستند و شانه به شانه هم پیش می‌روند. با احتساب فینال امروز، جوکوویچ ۵۳ بار و نادال ۵۲ بار به دیدار پایانی مسابقات مسترز راه یافته‌اند.

نادال ۳۴ ساله و جوکوویچ ۳۳ ساله مسن‌ترین فینالیست‌های مسترز رم از سال ۱۹۶۸ به این سو به حساب می‌آیند.

در فینال امروز جوکوویچ و نادال به‌ترتیب به‌دنبال ۸۳ـمین و ۸۸ـمین قهرمانی خود هستند.

مسابقات مسترز ۱۰۰۰ امتیازی رم به روز آخر خود رسیده است و در دیدار پایانی نواک جوکوویچ و رافائل نادال مردان اول و سوم تنیس جهان نبردی کلاسیک را برگزار خواهند کرد.

شاید در ابتدای مسابقات و با توجه به فرم اخیر دو بازیکن کمتر کسی انتظار این فینال را داشت، اما این دو اسطوره تمام نشدنی که هر دو در میانه دهه چهارم زندگی خود هستند همه موانع را کنار زدند تا بار دیگر بر سر یک جام بزرگ با هم رقابت کنند.

نادال قهرمان ۹ دوره مسابقات که در این فصل از رقابت‌های خاک هنوز نتوانسته فرم مطلوب خود را پیدا کند پس از اینکه در گام نخست ۲-۰ یانیک سینر را کنار زد، در برابر دنیس شاپووالوف حسابی به دردسر افتاد و حتی تا مرز شکست نیز پیش رفت، اما تسلیم نشد تا بار دیگر نشان دهد چرا به او لقب سلطان زمین‌های رُسی را داده‌اند. ماتادور در مراحل بعد بدون واگذاری ست از سد ساشا زورف و رایلی اوپلکا گذشت تا برای دوازدهمین بار در رم به دیدار پایانی برسد.

در مقابل جوکوویچ قهرمان ۵ دوره مسابقات اگرچه در دو مسابقه اول خود به مشکل نخورد، در یک‌چهارم پایانی و در مقابل استفانوس سیتسیپاس‌ ِ آماده با آزمونی دشوار مواجه گردید و به رغم اینکه چندین بار در طول مسابقه از قهرمان مونته کارلو عقب افتاد با بازگشتی تماشایی او را ناکام گذاشت. این دیدار که روز جمعه به علت بارندگی نیمه‌کاره ماند به دیروز موکول شد تا جوکوویچ مجبور شود با فاصله چند ساعت در دیدار نیمه‌نهایی نیز حاضر شود. با این حال تنیس‌باز صرب در برابر لورنزو سونه‌گو ایتالیایی که با تشویق بی‌امان هموطنانش انگیزه مضاعفی برای پیروزی داشت درخشان ظاهر شد و خودش را برای یازدهمین بار به فینال مسابقات رم رساند.

جوکوویچ ۳۴ ساله دیروز مجموعاً حدود ۵ ساعت را در زمین سپری کرد و امروز مسلماً از نظر بدنی و حتی ذهنی خسته‌تر از نادال خواهد بود. موضوعی که احتمالاً در نتیجه‌ نهایی بازی نیز بی‌تأثیر نخواهد بود.

در هر صورت و با تمامی این چالش‌ها، دیداری که همه منتظرش بودند محقق شد و نواک جوکوویچ و رافائل نادال بار دیگر در نبردی جذاب و هیجان‌‌انگیز به مصاف هم خواهند رفت.

این دیدار ۵۷ـمین تقابل آنها خواهد بود. در دیدارهای مستقیم جوکوویچ در مجموع با ۲۹ پیروزی در برابر ۲۷ شکست دست بالا را دارد اما در رقابت‌های خاک این نادال است که ۱۸-۷ از حریف دیرینش پیش است.

فارغ از آنکه چه نتیجه‌ای در فینال رقم بخورد، آنچه احتمالا برای بسیاری از هواداران تنیس مهم است ادامه رقابت این بازیکنان افسانه‌ای است، همان چیزی‌که جوکوویچ دیروز در مصاحبه‌اش گفت:

بعد از بازی با سیتسیپاس رافا را در رختکن دیدم؛ خوش‌وبش کردیم و به شوخی به هم گفتیم: “پیرمردها تسلیم نمی‌شوند”

خبر خوش آنکه فدرر نیز این هفته به جمع آن‌ها ملحق می‌شود؛ زنده‌باد سه بزرگ ِ دنیای تنیس.

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+