تنیس باکس – مسابقات تنیس گرند اسلم رولان گاروس ۲۰۲۱ از روز یک‌شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۰ آغاز می‌شود و بهترین‌های تنیس جهان طی دو هفته با یک‌دیگر به رقابت‌ خواهند پرداخت.

در این دوره از رقابت‌های اوپن فرانسه اتفاق جالبی رخ داده است؛ درحالی‌که نواک جوکوویچ، رافائل نادال و راجر فدرر در نیمه بالای جدول قرار گرفته‌اند، در نیمه پایین جدول نام بازیکنانی به چشم می‌خورد که از آن‌ها بعنوان ستارگان نسل آینده یاد می‌شود: دنیل مدودف، استفانوس سیتسیپاس، الکساندر زورف و دومینیک تیم. در زیر نگاهی خواهیم داشت به جدول قرعه‌کشی دومین گرند اسلم سال ۲۰۲۱.

چارک اول

پیش از انجام قرعه‌کشی گوران ایوانیسویچ مربی نواک جوکوویچ گفته بود که ترجیح می‌دهد شاگردش با رافائل نادال در نیمه‌نهایی دیدار کند تا در فینال. همین اتفاق هم افتاد و با قرار گرفتن نادال در نیمه جوکوویچ تقابل این دو در فینال حالا منتفی است و باید منتظر رویارویی این دو در نیمه‌نهایی باشیم. اگرچه جوکوویچ سابقه پیروزی مقابل نادال در یک‌چهارم نهایی رولان گاروس ۲۰۱۵ را دارد، اما تمامی نبردهای دیگر آن‌ها در این گرند اسلم با برتری نادال همراه بوده است. ضمن اینکه نباید فراموش کرد پادشاه خاک نه تنها در فینال اوپن فرانسه شکست‌ناپذیر بوده است (۱۳-۰)، بلکه در نیمه‌نهایی این رقابت‌ها نیز هرگز شکست نخورده و هر بار که به نیمه‌نهایی رسیده در نهایت قهرمان شده است.

با نگاهی به سیدهای یک‌چهارم بالای جدول می‌بینیم که تا نیمه‌نهایی قرعه خوبی نصیب جوکوویچ شده است؛ او در گام نخست باید با تنیس سندگرن مسابقه دهد که در ۳ رویارویی قبلی با این تنیس‌باز آمریکایی تنها یک ست به او واگذار کرده است. اوگو اومبر، الکس د مینور، داوید گوفن، متئو برتینی، فلیکس اوژه‌الیاسیم، تیلور فریتس و راجر فدرر سیدهایی هستند که در چارک بالای جدول قرار دارند. راجر فدرر قهرمان ۲۰ گرند اسلم احتمالاً در مرحله ۱/۴ نهایی مقابل جوکوویچ قرار خواهد گرفت. اما تنیس‌باز سوئیسی پیش‌تر گفته که هیچ انتظاری از خودش برای قهرمانی در دومین گرند اسلم سال ندارد و از این رقابت‌ها جهت کسب آمادگی برای حضور در فصل چمن استفاده می‌کند، اما رویارویی او با جوکوویچ در مرحله ۱/۴ نهایی می‌تواند به جذابیت‌های مسابقات بیفزاید. فدرر در گام نخست به مصاف دنیس ایستومین می‌رود و در دوم احتمالا با مارین چیلیچ روبرو خواهد شد.

چارک دوم

با اینکه رافائل نادال را همگان مدعی اصلی قهرمانی در رولان گاروس می‌دانند اما او امسال بعد از دنیل مدودف بعنوان سید سوم در مسابقات حاضر است. قهرمان ۱۳ دوره مسابقات در دور نخست باید با الکسی پاپیرین استرالیایی مسابقه دهد که امسال در مسترز مادرید به ‌راحتی او را شکست داد. ریشار گسکه، اوگو گستون و لورنزو سونه‌گو که در مسترز رم جوکوویچ را به دردسر انداخت بازیکنانی هستند که در مسیر نادال تا دور چهارم قرار دارند. تنیس‌باز اسپانیایی در دور چهارم هم به احتمال زیاد با سینر و در یک‌چهارم پایانی با روبلف و یا کاراتسف روبرو خواهد شد. روبلف در مسترز مونته کارلو نادال را شکست داد و دیدار احتمالی این دو در یک‌چهارم پایانی جالب توجه خواهد بود. نادال در صورت قهرمانی به ۲۱ـمین گرند اسلم خود می‌رسد و از راجر فدرر پیشی خواهد گرفت.

چارک سوم

در چارک سوم مسابقات رولان گاروس ، دومینیک تیم و الکساندر زورف قهرمان و نایب‌قهرمان اوپن آمریکا ۲۰۲۰ حضور دارند. درحالی که انتظار می‌رفت تنیس‌باز اتریشی با فتح اوپن آمریکا فصلی جدید از دوران حرفه‌ای خود را آغاز کند اما نه تنها اینگونه نشد بلکه او یک قدم نیز به عقب بازگشت و به شدت افت کرد. تیم در مسابقات امسال تا به اینجا عملکرد ضعیفی داشته و مدتی هم به دلیل مشکلات روحی از میادین دور بود. نفر چهارم تنیس جهان در مرحله نخست با پابلو آندوخار که با شکست فدرر در رقابت‌های ژنو شگفتی‌ساز شد مسابقه خواهد داد.

پس از آن رادو آلبوت، فابیو فونینی و کسپر رود حریفان احتمالی تیم تا یک‌چهارم نهایی خواهند بود. فونینی و رود هر دو بازیکنانی که هستند که روی خاک رس می‌توانند تیم را به دردسر بیندازند، بویژه رود که هفته گذشته در ژنو قهرمان شد و در مسترز مونته‌کارلو نیز تا نیمه‌نهایی بالا آمد. در صورت صعود به ۱/۴ نهایی، تیم باید با دوست و رقیب خود الکساندر زورف روبه‌رو شود.

زورف برخلاف تیم برای صعود به مراحل پایانی کار آسان‌تری در پیش دارد. قهرمان مسترز مادرید ۲۰۲۱ در دو دور نخست با حریفانی از جدول مقدماتی مسابقه خواهد داد و دور سوم هم احتمالاً مقابل دن اونس بریتانیایی قرار خواهد گرفت.

چارک چهارم

در چارک چهارم مسابقات رولان گاروس، دنیل مدودف و استفانوس سیتسیپاس سیدهای دوم و پنجم مسابقات قرار دارند. سیتسیپاس را باید خوش‌شانس‌ترین سید این دوره از رقابت‌ها دانست؛ چراکه در نیمه مخالف جوکوویچ، نادال و فدرر قرار گرفته و پیش از نیمه‌نهایی نیز با تیم و یا زورف روبرو نخواهد شد. تنیس‌باز یونانی امسال در فصل خاک عملکرد خوبی داشته و یکی از آماده‌ترین بازیکنان حال حاضر تنیس جهان به حساب می‌آید. او در رقابت‌های مونته‌کارلو نخستین عنوان مسترز خود را کسب کرد، در فینال رقابت‌های ۵۰۰ امتیازی بارسلونا مقابل نادال تا یک‌قدمی فتح جام پیش رفت و در مسابقات لیون نیز جام قهرمانی را بالای سر برد. سیتسیپاس در دور نخست با ژرمی شاردی فرانسوی مسابقه خواهد داد و در مراحل دوم و سوم احتمالاً برابر سباستین کوردا و جان ایزنر قرار خواهد گرفت.

در پایین‌ترین بخش جدول دنیل مدودف قرار دارد که به نوعی توازن جدول را بر هم زده و خودش می‌داند ردای بخت دوم رولان گاروس برایش گشاد است. تنیس‌باز روس بارها اعتراف کرده که از خاک رس بیزار است و نتایج او در مسابقات خاک نیز این موضوع را تصدیق می‌کند. با این حال اگر بازیکن اهل مسکو کمی تلاش کند رسیدن به مرحله ۱/۴ نهایی برای او دور از دسترس نیست. مدودف در مرحله نخست به مصاف الکساندر بوبلیک قزاق خواهد رفت و در صورت صعود به دور سوم احتمالاً با رایلی اوپلکا دیدار خواهد کرد.

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+