تنیس باکس _ در تنیس مانند هر ورزش دیگری مسابقاتی نیز در رده ملی برگزار می‌شود که مهم‌ترین آنها در بخش مردان مسابقات تنیس جام دیویس و در بخش زنان نیز مسابقات فد کاپ (بیلی جین کینگ کاپ) نام دارد.

دیویس کاپ یا Davis Cup

مسابقات جام دیویس که زیر نظر ITF انجام می‌شود، دارای گروه‌های مختلفی است که مهم‌ترین آن “گروه جهانی” می‌باشد. این رقابت‌ها قدمت زیادی دارد و شروع آن به سال ۱۹۰۰ برمی‌گردد.

رقابت‌های دیویس کاپ در گروه جهانی تا سال ۲۰۱۹ به گونه‌ای متفاوت از امروز برگزار می‌شد به‌طوری‌که مراحل مختلف مسابقات در برهه‌های مختلف سال انجام می‌گرفت و در نهایت فینال رقابت‌ها در انتهای فصل و بعد از رقابت‌های فینال تور جهانی مردان برگزار می‌شد. اما از سال ۲۰۱۹ نام رقابت‌های گروه جهانی به Davis Cup Finals تغییر کرد و قالب برگزاری نیز کاملا دستخوش تغییر شد.

مسابقات تنیس دیویس کاپ و فدکاپ

قالب جدید برگزاری

رقابت‌های Davis Cup Finals با حضور ۱۸ تیم در پایان فصل بصورت متمرکز در یک شهر برگزار می‌شود. نحوه انتخاب تیم‌ها بصورت زیر است:

  • ۴ تیم از دور نیمه‌نهایی دوره قبلی
  • ۲ تیم با سهمیه وایلد کارت
  • ۱۲ تیم از مرحله مقدماتی مسابقات که در ماه فوریه برگزار می‌شود

این ۱۸ تیم طی یک هفته و در ۶ گروه سه تیمی با یک‌دیگر مسابقه می‌دهند. پس از اتمام دور گروهی، ۸ تیم (۶ تیم سرگروه و ۲ تیمی که بهترین نتایج را کسب کرده‌اند). در دور یک‌چهارم نهایی با هم مسابقه می‌دهند . سپس ۴ تیم صعودکننده در دور نیمه‌نهایی با یک‌دیگر رقابت‌ می‌کنند تا تکلیف فینالیست‌ها مشخص شود.

مسابقات فدکاپ Fed Cup

معادل رقابت‌های دیویس کاپ در بخش زنان مسابقات «فد کاپ» است که از سال ۱۹۶۳ آغاز به کار کرده و با قوانینی کم و بیش یکسان زیر نظر فدراسیون جهانی تنیس برگزار می‌شود. این مسابقات سال ۲۰۲۰ به افتخار اسطوره آمریکایی تنیس زنان به مسابقات «بیلی جین کینگ کاپ» تغییر نام داد. پس از تغییر در فرمت برگزاری مسابقات دیویس کاپ در گروه جهانی، مسابقات فد کاپ نیز از سال ۲۰۲۰ با فرمتی جدید برگزار می‌شود با این تفاوت که به جای ۱۸ تیم، ۱۲ تیم در مسابقات نهایی آن شرکت می‌کنند. البته اولین دوره این مسابقات که قرار بود در بوداپست مجارستان برگزار شود به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد.

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+