تنیس باکس _ از نکاتی که ذهن خیلی از بازیکنان تنیس را در حین بازی درگیر می‌کند این است که در کدام امتیازها تهاجمی بازی کنند و در کدام امتیازها احتیاط را در دستور کار خود قرار دهند. در پاسخ به این پرسش بد نیست که ببینیم بازیکنان بزرگ تنیس جهان چگونه هر امتیاز را مدیریت می‌کنند.

کرگ اوشانسی، تحلیل‌گر مشهور تنیس اخیرا مقاله‌ای در وب‌سایت ATP منتشر کرده و در آن به بررسی این موضوع در پرداخته است که توسط تنیس باکس ترجمه شده است. او آمار و ارقامی که از عملکرد ده تنیس‌باز برتر مرد گردآوری کرده، استدلال می‌کند که بازیکنان بزرگ در امتیاز ۱۵-۱۵ (به هنگام سرویس‌زدن) از راهکار‌های تهاجمی بهره می‌برند.

چرا امتیاز ۱۵-۱۵ در بازی تنیس مهم است؟

برای پاسخ به این پرسش نخست باید به آماری  که در جدول زیر  داده شده رجوع کنیم که درصد حفظ کردن سرویس ۱۰ تنیس باز برتر مرد جهان را در امتیاز‌های مختلف نشان می‌دهد.

احتمال گرفتن گیم‌های سرویس (Hold کردن) در امتیازهای مختلف ورزش تنیس

 رده بازیکن ۱۵-۱۵ ۳۰-۱۵ ۱۵-۳۰ فاصله از ۳۰-۱۵ به ۱۵-۳۰
۱نواک جوکوویچ۸۴ ۹۲۶۷۲۵
۲اندی ماری۸۵۹۴۶۴۳۰
۳استن واورینکا۸۳ ۹۱۶۸۲۳
۴رافائل نادال۸۰۹۲۶۰۳۲
۵کی نیشیکوری۸۰۹۱۶۲۲۹
۶میلوش رائونیچ۸۷۹۴۷۱۲۳
۷راجر فدرر۸۹۹۶۷۰۲۶
۸گائل مونفیس۸۲۹۳۵۷۳۶
۹توماس بردیچ۸۶۹۳۶۴۲۹
۱۰دومینیک تیم۸۰۹۲۵۹۳۳
میانگین۸۴۹۳۶۴۲۹

امتیاز ۱۵-۱۵؛ احتمال بردن گیم در این امتیاز: ۸۴٪

اطلاعات آماری موجود به ما می‌گوید که ۱۰ تنیس باز مرد برتر جهان به صورت میانگین در ۸۵ درصد از گیم‌ها موفق می‌شوند سرویس خود را حفظ کنند. جالب آن‌که وقتی در گیمی امتیاز ۱۵-۱۵ شود، احتمال برد این بازیکنان بزرگ، تنها یک درصد کاهش می‌یابد و به ۸۴ درصد می‌رسد. بنابراین عملا تفاوت معناداری در احتمال هولد کردن گیم‌های سرویس این بازیکنان بین زمانی‌که گیم را شروع می‌کنند (امتیاز ۰-۰) و هنگامی‌که امتیاز ۱۵-۱۵ است، وجود ندارد.

با این حساب می‌توانیم بگوییم که امتیاز ۱۵-۱۵ حکم برگ برنده را برای فرد سرویس‌زننده دارد؛ چراکه به بازیکن این امکان را می‌دهد تا با اتخاذ یک استراتژی تهاجمی‌تر (سرویس اول با ریسک بالا، استفاده از ضربات تخت‌‌ و با زاویه‌های تیز، حمله به روی تور) امتیاز را هر چه سریع‌تر به نفع خود به پایان برساند و در عین حال چندان نیز نگران امتیاز بعدی نباشد. اما چرا اینطور است؟

امتیاز ۳۰-۱۵؛ احتمال بردن گیم در این امتیاز: ۹۳٪

فرض کنید که استراتژی تهاجمی شما در امتیاز ۱۵-۱۵ موفق بود و توانستید حساب کار را ۳۰-۱۵ کنید. ارقام به دست آمده از بررسی مسابقات بازیکنان بزرگ به ما نشان می‌دهد که وقتی آن‌ها به امتیاز ۳۰-۱۵ می‌رسند در ۹۳ درصد مواقع (بیش از ۹ مورد از ۱۰ مورد) موفق به تصاحب گیم‌ سرویس خود می‌شوند. این احتمال بالا بردن گیم بعد از رسیدن به این امتیاز، میزان اهمیت آن را به خوبی نشان داده و لزوم استفاده از یک روش تهاجمی را به خوبی توضیح می‌دهد.

همچنین محصولات راکت تنیس را ببینید : کفش تنیس

امتیاز ۱۵-۳۰؛ احتمال بردن گیم در این امتیاز: ۶۴٪

اما اگر روش تهاجمی فرد سرویس‌زننده منجر به از دست دادن امتیاز شد و گیرنده را در فاصله‌ی دو امتیازی “بریک‌” کردن قرار داد، چطور؟ آیا ۱۵-۳۰ آن قدر سرویس‌زننده را در موقعیت متزلزلی قرار می‌دهد که سودمندی اتخاذ یک استراتژی پرخطر در امتیاز قبلی را به طور کامل زیر سوال ببرد؟

زود قضاوت نکنید! این امتیاز آن‌قدرها هم که به نظر می‌آید ترسناک نیست. جالب است بدانید که ده بازیکن برتر به صورت میانگین در ۶۴ درصد مواقعی که کارشان به این امتیاز کشیده می‌شود نیز در نهایت گیم را به نفع خودشان به پایان می‌رسانند؛ که این یعنی از ۳ مورد، در ۲ مورد آن، هم‌چنان موفقیت با فرد سرویس‌زننده است. اینجا نقش سرویس اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. نگاهی دقیق‌تر به جدول بالا نشان می‌دهد که بازیکنانی که سرویس‌های قدرتمندتر و با کیفیت‌تری دارند،  ازامکان موفقیت بیشتری برخوردار خواهند بود ؛ میلوش رائونیچ که سرویس‌های قدرتمندی دارد و راجر فدرر که از سرویس‌های هدف‌مندی بهره می‌برد، وقتی ۱۵-۳۰ عقب می‌افتند هم، هم‌چنان ۷۰٪ شانس برد دارند.

همچنین محصولات راکت تنیس را ببینید : راکت تنیس

نتیجه‌گیری

در امتیاز ۱۵-۱۵ بازیکن سرویس‌زننده سعی می‌کند برای استفاده حداکثری از مزیت سرویس، امتیاز را تا آنجاکه می‌تواند کوتاه کند تا بدین وسیله فرصت طولانی کردن رالی و خنثی کردن اثر سرویس را از فرد دریافت کننده بگیرد. یک سرویس تهاجمی به گوشه‌ها (Out Wide) و یا به مرکز زمین (Down the T)، یک فورهند تهاجمی، یک والی خوب و … بهترین کاری است که در این امتیاز می‌توان انجام داد.

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+