مسابقات تنیس را به طور کلی میتوان به 4 دسته از نظر کیفیت و امتیاز تقسیم بندی کرد :

  • رقابت ‌های تور تنیس ITF
مسابقات تنیس - دسته بندی و امتیاز هرکدام
  • رقابت‌های تور چلنجر
مسابقات تنیس - دسته بندی و امتیاز هرکدام
  • رقابت‌های تور ATP و WTA
  • گرند اسلم‌ها
مسابقات تنیس - دسته بندی و امتیاز هرکدام

این چهار طبقه بندی دقیقا با توجه به درجه اهمیت و امتیاز آن هاست و هرچقدر درجه و اهمیت آن بالا برود متعاقبا جایزه نقدی و امتیاز بالاتری نیز خواهد داشت.

در تنیس بازیکنان با توجه به مسابقاتی که میدهند امتیاز کسب میکنند ، با توجه به امتیاز ها در جدول رنکینگ جهانی قرار میگیرند و با توجه به قرار گیری در آن جدول در مسابقات بعدی میتوانند شرکت کنند.

بنابراین بازیکنانی که وارد مسابقات حرفه‌ای تنیس می‌شود کار خود را از مسابقات رده پایین‌تر شروع کرده و به تدریج با کسب امتیاز جواز حضور در مسابقات رده‌های بالاتر را کسب می‌کنند و بر این اساس بدیهی است بازیکنی که امتیاز کمی دارد امکان حضور در مسابقات بزرگ مثل مسترز یا گرند اسلم را ندارد.

سیستم امتیازدهی تنیس در رده بزرگسالان به‌صورت یکپارچه عمل می‌کند، بدین معنی که بازیکنان با حضور در مسابقات مختلف از رقابت‌های ITF گرفته تا گرند اسلم و غیره با توجه به سطح و رده مسابقات امتیاز دریافت می‌کنند. امتیازات هر تورنمنت با توجه به رده آن تعیین شده و بازیکنان به ازای صعود از هر مرحله‌ میزان مشخصی امتیاز دریافت می‌کنند. رنکینگ مسابقات مردان به عنوان رنکینگ ATP و رنکینگ مسابقات زنان به عنوان رنکینگ WTA شناخته می‌شود. در ادامه مقالات راجع به امتیازات مسابقات در رده‌های مختلف بیشتر توضیح خواهیم داد.

منبع : atptour.com

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+