در این مقاله میخواهیم راجع به راکت های راجر فدرر که از ابتدا تاکنون با آنها بازی کرده است و توانسته بیش از صد عنوان را بدست آورد صحبت کنیم. نکته جالب راجع به راجر این است که قرار داد مادام العمر با شرکت ویلسون بسته است. و تحت هیچ شرایطی با راکت دیگری بازی نخواهد کرد.

اما بریم سراغ راکت ها :  

۱۹۹۸-۲۰۰۱: Pro Staff 85 6.0 Mid-Production

مشخصات راکت

اندازه صفحه۸۵ اینچ مربع
وزن (با زه)۳۵۷ گرم
بالانس۸ پوینت سرسبک
الگوی زه۱۶×۱۸

اولین راکت فدرر در تور حرفه ای تنیس  مدل Pro Staff 85 6.0 Mid-Production بود. که توانست پیت سمپراس را در دور چهارم گرند اسلم ویمبلدون ۲۰۰۱ شکست دهد . اندازۀ صفحۀ این راکت ۸۵ اینچ مربع بود. فدرر با این مدل توانست بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱، دو عنوان قهرمانی کسب کند.

ژانویه تا مه ۲۰۰۲ (تا مسابقات رولان گاروس): Hyper Pro Staff 6.1 Silver W

مشخصات راکت

اندازه صفحه85 اینچ مربع
وزن (با زه)۳۴۷ گرم
بالانس۱۰ پوینت سرسبک
الگوی زه۱۶×۱۸

مدل Hyper Pro Staff 6.1 Silver W در واقع همان مدل Pro Staff 85 6.0 Mid-Production بود اما با طراحی جدید. بازیکن سوئیسی با این راکت موفق شد ۲ عنوان قهرمانی به دست آورد.

مه ۲۰۰۲ تا ژانویه ۲۰۰۳: Hyper Pro Staff 6.0

مشخصات راکت

اندازه صفحه90 اینچ مربع
وزن (با زه)۳۵۴ گرم
بالانس۱۰ پوینت سرسبک
الگوی زه۱۶×۱۸

فدرر در فاصلۀ ماه مه ۲۰۰۲ تا ژانویۀ ۲۰۰۳ از این راکت استفاده کرد. و این اولین بار بود که اندازۀ صفحۀ این راکت ۵ اینچ بزرگتر یعنی ۹۰ اینچ مربع شده بود. دلیل آن هم بیشتر به خاطر می‌توان کم‌رونق شدن سبک «سرو اند والی» و رواج یافتن بازی از انتهای زمین بود. او با این راکت توانست یک عنوان قهرمانی به دست آورد.

فوریه ۲۰۰۳ تا مه ۲۰۰۴: Pro Staff Tour 90

مشخصات راکت

اندازه صفحه۹۰ اینچ مربع
وزن (با زه)۳۶۰ گرم
بالانس۹ پوینت سرسبک
الگوی زه۱۶×۱۹

نخستین عنوان قهرمانی فدرر در ویمبلدون 2003 با این راکت بود. او در مجموع ۱۱ عنوان قهرمانی شامل دو عنوان گرند اسلم (ویمبلدون ۲۰۰۳ و اپن استرالیا ۲۰۰۴) به دست آورد.

ژوئن ۲۰۰۴ تا دسامبر ۲۰۰۶: nSix-One Tour 90

مشخصات راکت

اندازه صفحه۹۰ اینچ مربع
وزن (با زه)۳۵۲ گرم
بالانس۹ پوینت سرسبک
الگوی زه۱۶×۱۹

فدرر از مسابقات رولان گاروس ۲۰۰۴ شروع به استفاده از این راکت کرد و موفق شد در مسابقات ویمبلدون از عنوان قهرمانی خود دفاع کند. او  در بازه بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ که بسیاری از آن به عنوان بهترین دوران وی یاد می‌کنند مجموعاً ۳۰ عنوان قهرمانی شامل ۷ عنوان گرند اسلم به دست آورد.

سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹: K Factor Six One Tour 90

مشخصات راکت

اندازه صفحه۹۰ اینچ مربع
وزن (با زه)۳۵۴ گرم
بالانس۹ پوینت سرسبک
الگوی زه۱۶×۱۹

۱۶ عنوان قهرمانی شامل ۶ عنوان گرند اسلم را راجر فدرر با این راکت کسب کرد. مهمترین دستاورد راجر با این راکت به دست آوردن 4 گانه گرند اسلم ها بود.

سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱: Six.One Tour BLX

مشخصات راکت

اندازه صفحه۹۰ اینچ مربع
وزن (با زه)۳۵۴ گرم
بالانس۹ پوینت سرسبک
الگوی زه۱۶×۱۹

فدرر با مدل Six.One Tour BLX در مجموع ۸ عنوان قهرمانی کسب کرد؛ قهرمانی او در مسابقات اپن استرالیا ۲۰۱۰ با این راکت به دست آمد.

سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳: BLX Pro Staff Six.One 90

مشخصات راکت

اندازه صفحه۹۰ اینچ مربع
وزن (با زه)۳۵۷ گرم
بالانس۸ پوینت سرسبک
الگوی زه۱۶×۱۹

تنها فرق این راکت با سری قبلی آن بیشتر در طراحی ظاهری آن بوده است. راجر با این راکت 7 قهرمانی به دست آورد که قهرمانی در ویمبلدون 2012 گل سر سبد این جام هاست.

فدرر در یک بازۀ کوتاه دو هفته‌ای در مسابقات هامبورگ و گشتاد ۲۰۱۳ از یک راکت آزمایشی استفاده کرد. صفحۀ این راکت از مدل‌های قبلی که سالیان متمادی از آن‌‌ها استفاده می‌کرد، بزرگتر بود. حذف زودهنگام از مسابقات ویمبلدون ۲۰۱۳، عدم کسب نتایج دل‌خواه در مسابقات گرند اسلم و احتمالاً شکست‌‌ در دیدارهای مهم مقابل دو رقیب دیرینش یعنی رافائل نادال و نواک جوکوویچ، استاد سوئیسی را به صرافت یک تغییر مهم دیگر در راکت خود واداشته بود. اگرچه انتظار می‌رفت او تا پایان سال نیز با همین راکت کار را دنبال کند اما پیش از آغاز رقابت‌های یو اس اپن ۲۰۱۳، بار دیگر به استفاده از مدل BLX Pro Staff Six.One 90 روی آورد و در تورنمنت فینال تور جهانی در لندن نیز با این راکت به قهرمانی رسید.

ماه ژانویه تا ماه ژوئن ۲۰۱۴: نسخۀ آزمایشی

از ابتدای سال ۲۰۱۴ فدرر مجدداً به بازی با راکتی ‌مشکی‌رنگ که مدل آن نامشخص بود و اندازۀ صفحۀ آن نیز بزرگ‌تر (احتمالاً ۹۷ یا ۹۸ اینچ مربع) به نظر می‌رسید روی آورد و تا پایان مسابقات ویمبلدون نیز از آن استفاده کرد. او با این راکت نیز توانست ۲ عنوان قهرمانی کسب کند.

گفتنی است نسخۀ جدید راکت BLX Pro Staff Six.One 90 با نام Pro Staff 90 در ابتدای سال ۲۰۱۴ راهی بازار شد اما فدرر هیچ‌گاه از این راکت استفاده نکرد.

راجر فدرر تا الان از چه راکت هایی استفاده کرده است ؟

ماه ژوئیه ۲۰۱۴ تا ماه ژوئن ۲۰۱۶: Pro Staff RF97 Autograph

مشخصات راکت

اندازه صفحه۹۷ اینچ مربع
وزن (با زه)۳۵۷ گرم
بالانس۹ پوینت سرسبک
الگوی زه۱۶×۱۹

بالاخره دوران گذار به سر آمد. راکت جدید استاد سوئیسی با حضور او در مسابقات مسترز کانادا ۲۰۱۴ رونمایی شد. مدل Pro Staff RF97 Autograph که رنگ و لعابی تازه نسبت به مدل‌های قبلی داشت دست‌خوش تغییر مهمی شده بود؛ اندازۀ صفحۀ آن از ۹۰ اینچ مربع به ۹۷ اینچ مربع افزایش یافته بود. این دومین تغییر عمده در سیر تغییرات راکت‌های فدرر به‌شمار می‌آمد. او با این راکت به سه فینال گرند اسلم راه یافت اما در هیچ‌کدام نتوانست قهرمان شود. فدرر با این مدل مجموعاً ۹ جام قهرمانی دیگر به دست آورد.

سال ۲۰۱۷ تا ماه ژوئیه ۲۰۱۸: Pro Staff RF97 Autograph

مشخصات راکت

اندازه صفحه۹۷ اینچ مربع
وزن (با زه)۳۵۷ گرم
بالانس۹ پوینت سرسبک
الگوی زه۱۶×۱۹

پس از حدود ۶ ماه دوری از رقابت‌های تنیس به‌دلیل مصدومیت زانو، فدرر از ابتدای فصل ۲۰۱۷ استفاده از راکت Pro Staff RF97 Autograph را که خود او نیز در طراحی ظاهری آن نقش داشت آغاز کرد. در طراحی این راکت با الهام از طرح کت‌وشلوارهای تاکسیدو از رنگ‌های مشکی مات و براق استفاده شده که جلوه‌ای خاص و شکیل به آن داده است. اندازۀ صفحۀ بزرگتر به فدرر اجازه می‌داد تا ضربات خود – به‌ویژه ضربه بک‌هند را با قدرت بیشتری بزند. دور بودن از فضای مسابقات در دوران مصدومیت به استاد سوئیسی این فرصت را داد تا ضربات بک‌هند و برگشت سرویس خود را که پاشنه‌آشیل بازی او بود تقویت کند. فدرر در رقابت‌های اپن استرالیا ۲۰۱۷ مزد زحماتش را گرفت و با شکست رافائل نادال اسپانیایی در فینالی تماشایی و خاطره‌انگیز موفق شد پس از ۵ سال جام قهرمانی یک گرند اسلم را بالای سر ببرد، ضمن اینکه این پیروزی به معنای شکسته شدن طلسم ۱۰ ساله ناکامی‌های او در مقابل رقیب دیرینش در مسابقات گرند اسلم نیز بود. فدرر در ادامۀ فصل ۲۰۱۷ نیز چندین پیروزی مهم دیگر برابر ماتادور به‌دست آورد به طوری‌که می‌توان گفت تقابل او با نادال پس از استفاده از این راکت وارد مرحله تازه‌ای شد. فدرر با مدل Pro Staff RF97 Autograph در رقابت‌های ویمبلدون ۲۰۱۷ و اپن استرالیا ۲۰۱۸ نیز به مقام قهرمانی دست یافت. او در مجموع ۱۴ عنوان قهرمانی شامل سه عنوان گرند اسلم با این راکت کسب کرد.

فصل چمن، سال ۲۰۱۸: Pro Staff RF97 Autograph – Tuxedo Frame

با شروع فصل چمن در سال ۲۰۱۸، فدرر در مسابقات اشتوتگارت راکت Pro Staff RF97 Autograph خود را با شمایلی جدید به دست گرفت. تفاوت این راکت مانند دو مدل قبلی تنها در شکل ظاهری آن بود.

مسابقات لیور کاپ ۲۰۱۸: Pro Staff RF97 Autograph 2018 – Laver Cup Special Edition

شرکت ویلسون به‌مناسبت مسابقات لیور کاپ ۲۰۱۸، نسخه‌ای ویژه از راکت Pro Staff RF97 Autograph را با رنگ‌ قرمز و به تعداد محدود تولید کرد که استاد سوئیسی در طول این رقابت‌ها با آن بازی کرد.

فدرر پس از مسابقات لیور کاپ مجدداً با راکت تمام‌مشکی خود در رقابت‌ها ظاهر شد و دیگر از راکت مشکی/سفید استفاده نکرد.

مسابقات لیور کاپ ۲۰۱۹: Pro Staff RF97 Autograph 2019 – Laver Cup Special Edition

همانند سال ۲۰۱۸، کمپانی ویلسون در مسابقات لیور کاپ ۲۰۱۹ یک راکت ویژه و این‌بار با رنگ آبی برای استاد سوئیسی طراحی کرد. مشخصات فنی این راکت فرقی با راکت قبلی او نداشت و تنها رنگ‌آمیزی آن متفاوت بود.

  : راکت 2020 Pro staff 97L V13

راکت Pro Staff 97L v13 جدیدترین نسخه (سال 2020) از مدل پرو استف 97L است. طراحی این راکت مشابه مدل 2020 راکت راجر فدرر اسطوره سوئیسی تنیس است. و قرار است راجر با این راکت در مسابقات سال 2020 و 2021 شرکت کند.

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+