اسطوره صربستانی، جوکوویچ یکی دیگر از مهم‌ترین رکوردهای تاریخ تنیس را از آن خود کرد.

تنیس باکس _ با اعلام تازه‌ترین رده‌بندی تنیس مردان، نواک جوکوویچ، امروز ۸ مارس ۲۰۲۱، رسما به رکورد ۳۱۱ هفته حضور در صدر رده‌بندی جهانی رسید و از رکورد راجر فدرر سوییسی عبور کرد.

تنیس‌باز صرب که از چند هفته پیش با قهرمانی در اوپن استرالیا دستیابی به این رکورد را قطعی کرده بود امروز بصورت رسمی به این افتخار ارزشمند رسید تا به یکی از رویاهای دیرین خود دست پیدا کند.

جوکوویچ ۳۳ ساله قبلاً گفته بود که شکستن رکورد صدرنشینی در کنار کسب بیشترین قهرمانی در گرند اسلم‌ها دو هدف اصلی‌ او در ادامه دوران ورزشی‌اش هستند و او حالا به یکی از آن‌ها رسید و هدف دیگر یعنی رسیدن به رکورد گرند اسلم‌ها نیز کاملاً در دسترس این بازیکن صرب قرار دارد. نوله کمتر از سه هفته پیش با قهرمانی در اوپن استرالیا، به ۱۸ـمین گرند اسلم خود رسید و اکنون تنها ۲ عنوان با فدرر و نادال به عنوان پیشتازان قهرمانی در گرند اسلم‌ها فاصله دارد.

صربیناتور پس از قهرمانی در ملبورن گفته بود: «حالا که به رکورد طولانی‌ترین صدرنشینی در تنیس مردان رسیدم، خیالم کمی راحت شد چراکه پس از این می‌توانم تمام تمرکز خود را روی گرند اسلم‌ها بگذارم. برای حفظ صدرنشینی باید در تمام طول سال و تمام مسابقات بازی می‌کردم، اما حالا می‌توانم برنامه‌ریزی‌ام را کمی عوض کنم تا به عنوان پدر و همسر نیز وقت بیشتری برای خانواده‌ام داشته باشم.»

جوکوویچ سال ۲۰۱۱ به دنبال نخستین قهرمانی خود در ویمبلدون برای اولین بار به صدر رده‌بندی جهانی رسید و از آن زمان تاکنون در ۵ مقطع مختلف در این جایگاه قرار داشته است:

ـ ۴ ژوئیه ۲۰۱۱ تا ۸ ژوئیه ۲۰۱۲ (۵۳ هفته)
– ۵ نوامبر ۲۰۱۲ تا ۶ اکتبر ۲۰۱۳ (۴۸ هفته)
ـ ۷ ژوئیه ۲۰۱۴ تا ۶ نوامبر ۲۰۱۶ (۱۲۲ هفته)
– ۵ نوامبر ۲۰۱۸ تا ۳ نوامبر ۲۰۱۹ (۵۲ هفته)
ـ ۳ فوریه ۲۰۲۰ تا هفته کنونی ۸ مارس (۳۶ هفته)

از سال ۲۰۱۱ که جوکوویچ به صدر رده‌بندی رسید تا به امروز او از مجموع ۴۸۴ هفته (بدون احتساب ۲۲ هفته‌ای که رنکینگ به علت شیوع کرونا به حالت فریز در آمد) در ۳۱۱ هفته یعنی حدود ۶۴ درصد این ۱۰ سال مرد شماره یک تنیس جهان بوده و ۱۰۳ هفته (حدود ۲۱ درصد) در رتبه دوم و ۷۰ هفته (حدود ۱۴ درصد) خارج از دو رده اول جهان حضور داشته است.

پس از سال ۲۰۱۱، تنها دوره‌ای که جوکوویچ جزو دو نفر اول جهان نبوده به سال‌ ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ برمی‌گردد که او به علت مصدومیت از ناحیه بازو حتی برای مدتی از جمع ۲۰ نفر اول نیز خارج شد.

تنیس‌باز اهل بلگراد درحالی امروز رکورد راجر فدرر را شکست که استاد سوییسی از سال ۲۰۱۲ با پیشی گرفتن از پیت سمپراس برای مدت حدوداً ۹ سال رکوردار صدرنشینی در تنیس مردان بود.

علاوه بر رکورد صدرنشینی، رکورد بیشترین قهرمانی در مسابقات مسترز ۱۰۰۰ امتیازی نیز با ۳۶ عنوان به جوکوویچ تعلق دارد. او هم‌چنین با کسب نزدیک به ۱۵۰ میلیون دلار جایزه نقدی رکورد بالاترین جایزه نقدی در تاریخ تنیس را هم در اختیار دارد و حالا همانطور که خودش بارها گفته تمام هم و غمش رسیدن به بیشترین قهرمانی در گرند اسلم‌ها است.

همه این‌ها باعث شده حالا همه منتظر گرند اسلم بعدی یعنی مسابقات رولان گاروس باشند تا ببیند آنجا چه اتفاقی می‌افتد. جوکوویچ با قهرمانی در اوپن فرانسه می‌تواند به اولین بازیکنی در دوران حرفه‌ای تنیس بدل شود که هر چهار گرند اسلم را حداقل دو بار فتح کرده است، اما آیا رافائل نادال قهرمان ۱۳ دوره رقابت‌ها اجازه این کار را به صربیناتور خواهد داد؟

منبع : wrcbtv.com

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+