تنیس باکس _. شاید مهمترین چیز برای یک تنیسور بعد از آموزش تکنیک ها و تاکتیک ها بحث هدف گذاری و ذهنی اوست.

ذهن یک ورزشکار میتواند باعث قهرمانی او و همچنین قهرمان ماندن او شود. همانطور که در مسابقات تنیس میبینید همیشه اسم های راجر فدرر ، رافائل نادال و نواک جوکوویچ به گوش میرسد ، علت فقط در بحث ذهنی است. 

نقش هدف گذاری در موفقیت تنیسور ها

همگی ورزشکاران به دنبال نتیجه مطلوب هستند اما برای رسیدن به این مرحله ابتدا باید بدانیم که چه مسیری رو باید طی کنیم و اینکه الان در چه اوضاعی هستیم ؟

اولین و مهمترین مطلب در بخش ذهنی هدف چینی یا هدف گذاری است که  می‌تواند کمک به  افکار، اعتماد به ‌نفس، انگیزه، تمرکز و … کند و در نتیجه عملکرد فرد را هم بالا ببرد .  

در علم روان شناسی یک روشی هست برای هدف گذاری که به آن SMART  میگویند و هر حرف آن مخفف یک کلمه است که در زیر به آنها اشاره میکنیم :

نقش هدف گذاری در موفقیت تنیسور ها

S   مخفف  Specific =   به معنای مشخص

مشخص: آیا دقیقا و با تموم جزییات می دونیم می خوایم چه چیزی دست بیاریم؟

اهداف باید خوب و واضح تعریف بشن و مبهم و کلی نباشند. شانس رسیدن به یک هدف مشخص بسیار بیشتر از یک هدف کلیه. برای تعیین یک هدف مشخص باید اول به این سوال ها جواب بدید:

  • چه کسی؟ : چه کسی در این هدف درگیر است؟
  • چه چیزی؟: چه چیزی می خوام به دست بیارم؟
  • کجا؟: یک مکان رو مشخص کنید.
  • کِی؟: یک پنجره زمانی مشخص کنید.
  • چرا؟: دلایل و مزایای مشخص رسیدن به این هدف.

مثلا “میخوام قهرمان شم ” یه هدف کلیه، اما “هفته ای 12 ساعت تمرین میکنم ” یه هدف مشخص به حساب میاد.

نقش هدف گذاری در موفقیت تنیسور ها

M مخفف Measurable = به معنای قابل اندازه گیری

هدفی که برای خودتون در نظر میگیرید باید قابل اندازه گیری باشد ، اینکه صرفا یک احساس خوشحالی باشد قابل قبول نیست.

مثلا هدف شما افزایش سرعت رسیدن به توپ ها در زمین تنیس هست ، برایش یک تایمی را مشخص کنید و با توجه به آن تایم میزان بهبود عملکرد خودتان را اندازه گیری کنید.

نقش هدف گذاری در موفقیت تنیسور ها

A مخفف  Attainable= به معنای دست یافتنی

نکته ای که در این قسمت مهم است دست یافتنی بودن هدف شماست. به طور مثال هیچ وقت یک فرد سی ساله نباید به فکر رسیدن به مقام قهرمانی در مسابقات گرند اسلم باشد. ما باید شرایط خودمان ، خانوادمان و جامعه ای که در آن زندگی میکنیم را در نظر بگیریم و ببینیم آیا میتوانیم با شرایطی که داریم به آن هدفمان برسیم یا نه ؟

نقش هدف گذاری در موفقیت تنیسور ها

R مخفف Realistic = یعنی واقع گرایانه

واقعا تعیین اینکه هدفی برای “شما”واقع گرایانه هست یا نه کار خیلی سختیه. خیلی کارها که از نظر دیگران غیرممکن بود، توسط افرادی انجام شده. شاید تنها راه این باشه که ببینید آیا خودتون به واقع گرایانه بودن هدفتون ایمان دارید؟ و آیا قبلا کاری شبیه به این انجام دادید یا نه.

بعضی اوقات ما اهدافی را در نظر میگیریم که خیلی بلند پروازانه است اما رسیدن به آن هم امکان پذیر و واقعی است و بعضی اوقات هم بالعکس.

رسیدن به رنک 1 ایران در مسابقات تنیس بدون اینکه حتی 1 مسابقه هم نداده باشیم غیر منطقی و غیر معقول است .

T مخفف Timely/Time Bound = یعنی در محدوده زمانی مشخص

اگر محدوده زمانی مشخص نکنیم، نیازی به اقدام حس نمی کنیم و با خودمون می گیم “بالاخره” یا “یه روزی” انجامش می دم و این یه روزی تا ابد ادامه پیدا می کنه. برای رسیدن به هدفمان که مثلا قهرمانی در مسابقات است باید به خودمان بگوییم که طی 1 سال یا 2 سال آینده خواهم رسید ، حتما باید مشخص کنیم

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+