تنیس باکس _ در ابتدا بهتر است که یک تعریف از روان شناسی ورزشی داشته باشیم :

روان‌شناسی ورزشی به آموزش صحیح خانواده ورزشکاران در خصوص برقراری ارتباط مناسب با ورزشکار و نیز کادر ورزشی وی که شامل مربیان فنی، مربی بدن‌سازی، آنالیزورها، مشاور تغذیه و … میباشد.

بهترین زمان فراگیری

بهترین زمان فراگیری مهارت‌های ذهنی در کنار مهارت‌های تخصصی همان دوران کودکی و در کنار شکل‌گیری شخصیت آنان می‌باشد. برای داشتن یک زندگی حرفه‌ای ورزشی در بزرگ‌سالی، نیاز به آموزش آن از زمان کودکی است، تا بتوان زندگی حرفه‌ای را به عادت تبدیل کرد.

روان‌شناسی ورزشی کودکان و خانواده ورزشکاران

روان‌شناسی ورزشی با آموزش مهارت‌های پایه‌ای زندگی (مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های تصمیم‌گیری، مهارت‌های افزایش اعتمادبه‌نفس، مسئولیت‌پذیری و اجتماعی شدن و …)، کودکان را در راستای مسیر ورزش حرفه‌ای حمایت می‌کند.

حمایت خانواده

بازیکنان تنیسی که در سنین پایه به صورت حرفه ای به ورزش پرداخته اند و در این راه توسط خانواده ها به صورت مادی و غیر مادی حمایت میشوند باید به نکات روانشناسیشان توجه زیادی بکنند .

روان‌شناسی ورزشی کودکان و خانواده ورزشکاران

خانواده ها به طور طبیعی به دنبال نتیجه و برد فرزندانشان هستند و میتوانند به صورت مثبت و منفی در روحیه فرزندان اثر گذار باشند ، اما باید آموزش ببینند که چگونه کمک کنند تا فرد نوجوان احساس خوبی نسبت به ورزش داشته باشد تا بتواند پله های موفقیت را به درستی طی کند .

اما اتفاقی که می افتد این است که خانواده ها به درستی از فرزندان حمایت نمی کنند و آنها را بیشتر در تنش قرار میدهند و ورزشکار با افت عملکرد مواجه می شود ، و نمیتواند در مسابقه عملکرد خوبی را از خودش نشان دهد .

روان‌شناسی ورزشی کودکان و خانواده ورزشکاران

خانواده هایی که در ورزشی تجربه دارند و در به موفقیت هایی رسیده اند میتوانند هم مثبت باشند هم منفی.

اگر از بعد مثبت ماجرا نگاه کنیم باعث انگیزه فرد نوجوان و آشنایی بیشتر او با ورزش مذکور میشوند. اگر بخواهیم از بعد منفی نگاه کنیم حساسیت های بیش از حد در امور مربی باعث اخلال در ورزشکار میشود .

روان‌شناسی ورزشی کودکان و خانواده ورزشکاران

پس با افزایش سطح اطلاعات خود به عنوان پدر و مادر به رشد بهتر فرزندانمان کم کنیم .

منبع : honarehzendegi.com

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+