تنیس باکس _ در گذشته و برای مدتی طولانی راکت‌های تنیس از چوب ساخته می‌شدند. اما با پیشرفت تکنولوژی، مواد سبک‌تر مانند استیل، آلومینیوم، گرافیت و تیتانیوم به تدریج جایگزین چوب در ساخت راکت شدند.

در حال حاضر اکثر راکت‌های موجود در بازار از جنس گرافیت (الیاف کربن) ساخته می‌شوند. راکت‌های گرافیتی مقاوم و سبک‌ هستند و ارتعاش ناشی از ضربه را به خوبی جذب می‌کنند. استفاده از راکت‌های آلومینیومی پیش از راکت‌های گرافیتی رواج یافت، ولی به دلیل خاصیت ارتجاعی آلومینیوم که سبب کنترل پایین راکت می‌شود، این‌ راکت‌ها هیچ‌گاه در بین بازیکنان حرفه‌ای محبوبیت پیدا نکردند.

راکت‌های آلومینیومی در جذب ارتعاش ناشی از ضربه نیز به خوبی راکت‌های گرافیتی عمل نمی‌کنند که این مسئله در استفاده مداوم می‌تواند منجر به مصدومیت شود. با این حال راکت‌های آلومینیومی هم‌چنان به علت قیمت ارزان‌ و استحکام بالا، ‌انتخاب مناسبی برای افراد تازه‌کار و کسانی‌که به صورت تفریحی بازی می‌کنند، به حساب می‌آیند.

کامپوزیت‌هایی که برای ساخت فریم راکت استفاده می‌شوند طیف گسترده‌ای را تشکیل می‌دهند؛

مهمترین کامپوزیت های ساخت فریم راکت تنیس:

  • کامپوزیت از پایه فیبر کربنی
  • گلاس فایبر یا فایبر گلاس: ترکیبی از الیاف شیشه و مواد پلیمری
  • فیبر بور: هسته تنگستنی با رویه بور
  • آرامید فایبر: ترکیبی از پلی آمید و آروماتیک

این فیبر‌هایی که نام برده شد در ترکیب با ماتریس‌های ترموست و ترموپلاستیک تشکیل کامپوزیت می‌دهند و برای ساخت فریم راکت استفاده می‌شوند. از لاستیک‌ها نیز به عنوان رویه جذب کننده ضربه در فریم‌ها استفاده می‌گردد.

استحکام و انعطاف پذیری مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک فریم مناسب باید داشته باشد. عامل مهم دیگری که در راکت باید رعایت شود وزن است. وزن عاملی است که روی خستگی بازیکن و قدرت ضربات وارده اثر دارد و در انتخاب جنس فریم باید مورد نظر قرار گیرد.


همچنین از آلیاژ‌های آلومینیوم در تولید فریم راکت به طور گسترده‌ای استفاده می‌شوند این فلز علاوه بر وزن سبکی که دارد از قیمت پایینی نسبت به کامپوزیت‌ها برخوردار است. به جز آلومینیوم، از آلیاژ‌های تیتانیوم هم در ساخت بدنه راکت‌ها استفاده می‌شود.

به طور کلی راکت از جنس آلومینیوم برای افراد مبتدی و راکت گرافیتی برای افراد حرفه‌ای توصیه می‌شود. راکت گرافیتی علی رغم وزن سبک خود مستحکم هستند.

منبع : wikipedia.org

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+