تنیس باکس _ توپ تنیس یکی از مهم‌ترین اجزای این ورزش است. هر ساله با توجه به پیشرفت علم این عنصر از بازی تنیس هم تفاوت با سال قبل خود دارد. در ادامه قصد داریم که ویژگی ها و انواع توپ تنیس را بشناسیم.

انواع توپ تنیس

توپ ها عموما در سه نوع توپ حرفه ای ، توپ کلاس قهرمانی و توپ مخصوص تمرینی تولید می شوند. هنگامی که از یک توپ حرفه ای استفاده می کنید براحتی متوجه سطح کیفیت آن با سایر انواع توپ خواهید شد.

در زیر به هریک از آنها خواهیم پرداخت.

توپ حرفه ای تنیس

توپ حرفه ای تنیس

این توپ ها در مسابقات حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. این توپ ها از نظر کیفیتی در بالاترین سطح استاندارد قرار دارند. تولید کنندگان خاصی که مورد تائید فدراسیون جهانی تنیس ITF هستند این توپ ها را تولید می کنند. برند هایی مانند :

ویلسون WILSON،

پرینس تور Prince tour،

پرو پن  propeen

 تولید کنندگان توپ حرفه ای مورد تائید فدراسیون جهانی این ورزش هستند.

توپ تنیس قهرمانی

توپ تنیس قهرمانی

این توپ ها یک درجه پائین تر از توپ های حرفه ای قرار دارند و مناسب برای استفاده در مسابقات لیگ ها هستند.

اما این بدین معنا نیست که توپ های خوبی نباشند بلکه فقط این توپ هاموفق به کسب کامل امتیازات در مراحل کنترل کبفیت را نشده اند.

جهش این توپ ها پس از ضربه مانند توپ های حرفه ای نیست. بیشتر قهرمان حرفه ای تنیس از این توپ ها برای مقاصد تمرینی استفاده می کنند.

توپ تمرینی تنیس

با توپ تنیس بیشتر آشنا شوید

همین طور که از اسم این توپ ها پیداست مناسب جهت تمرین هستند.

اما این بدین معنی نیست که کاربردی به جزء تمرین نداشته باشند بلکه در لیگ ها که از سطح کیفی پائینی برخوردار هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

اما کاربری آنها بیشتر در دستگاههای پرتاپ توپ است و با کمک این توپ ها می توان در بهبود انجام ضربات کمک گرفت.

ساختار توپ تنیس

سطح خارجی توپ های تنیس به رنگ زرد است که نوارهای سفیدی بر روی توپ قرار گرفته است.

علت اینکه فدراسیون جهانی تنیس رنگ زرد را برای این توپ در نظر گرفته است این است که در تلویزیون رنگ زرد بهتر قابل رویت است.

قطر یک توپ استاندارد بین ۶/۳۵ الی ۶/۷۵ سانتی متر و وزن آن ۵۶/۷ الی ۵۸/۵ گرم است. اگر آن را از ارتفاع ۲/۵ متری بر روی سطحی از بتون رها کنید بازتاب برگشت توپ باید بین ۱۳۵ الی ۱۴۷ سانتی متر باشد.

اگر به توپ فشار ۸ کیلو گرمی وارد شود باید ۵۶ الی ۷۵ میلی متر از قسمت جلوی توپ و بین ۸۹ میلی متر الی ۱/۰۸ سانتی متر از قسمت پشت توپ فرو رود.

بر روی توپ ها نشان تائیدیه فدراسیون جهانی این ورزش وجود دارد. درروی سطح توپ ها پرزهایی تعبیه شده است به این علت که این پرزها تاثیر زیادی در نحوه حرکت توپ دارند.

این پرزها یاعث می شوند که پس از ضربه توپ به درستی به چرخش در آید. سرعتی تنظیم شده داشته باشد. چنانچه در توپ ها پرز وجود نداشت سرعت توپ، قابلیت کنترل را نخواهد داشت. و بازیکن بر مبنای استراتژی خاصی نمیتوانست ضربه به توپ وارد کند.

منبع : chatswoodtennis.com

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+