تنیس باکس – مسابقات گرند اسلم تنیس ویمبلدون Wimbledon قدیمی ترین تورنومنت رسمی تنیس در جهان با قدمتی ۱۴۰ ساله است که اولین دوره برگزاری آن به سال ۱۸۷۷ باز میگردد که در آن زمان بین باشگاه های تنیس انگلستان برگزار شد.

مسابقات تنیس ویمبلدون یکی از ۴ گرند اسلم تنیس است که سالیانه در انگلستان برگزار میشود و از زمانی که مسابقات آزاد استرالیا زمین های بازی خود را به Hard Court تغییر داد (۱۹۸۸) تنها گرند اسلمی است که بر روی زمین چمنی برگزار میشود.

این تورنومنت به مدت دو هفته در اواخر ماه ژوئن و اوایل ماه جولای برگذار میشود (اواسط تیر ماه )

ویمبلدون برای پوشش افراد بازیکن دارای قوانینی خاصی است که از جمله میتوان به پوشیدن لباسی یکدست سفید اشاره کرد.

تاریخچه

مسابقات گرند اسلم تنیس ویمبلدون Wimbledon – باشگاه تنیس و کروکت انگلیس که در سال ۱۸۶۸ تاسیس شده است، مسئول برگزاری این مسابقات است. در سال های ابتدایی این باشگاه فقط مسابقات کریکت که در آن منطقه از انگلیس بسیار محبوب بود را برگزار می کرد. اما بعدا بخش تنیس به این باشگاه اضافه شد.

اولین دوره تنیس ویمبلدون در سال ۱۸۷۷ برگزار شد و فقط شامل بخش انفرادی مردان بود و در آن دوره اسپنسر گور در حضور ۲۰۰ نفر که هر کدام یک شیلینگ پرداخته بودند تا بازی فینال را ببینید، برنده شد. در سال ۱۸۸۴ مسابقات انفرادی زنان و دوبل مردان نیز اضافه شد. در سال ۱۹۱۳ دوبل زنان و مسابقات میکس نیز به این تورنمنت اضافه شد. این مسابقات برای اولین بار در سال ۱۹۳۷ از تلویزیون پخش شد. نکته جالب دیگر عملکرد ضعیف بریتانیایی در این تورنمنت است از سال ۱۹۳۶ که فرد پری قهرمان شد تا سال ۲۰۱۳ که اَندی ماری قهرمان شد، هیچ بریتانیایی در قسمت انفرادی مردان قهرمان نشد.

اَندی ماری در دیرترین بازی تاریخ این تورنمنت که ساعت ۲۳:۰۲ دقیقه به پایان رسید حضور داشت. حریف او مارکوس باقتادیس بود. نکته جالب دیگر فینال سال ۲۰۱۲ بود. این فینال ما بین راجر فدرر و ماری برگزار شد. این بازی اولین فینالی بود که زیر سقف برگزار می شد.

ورزشگاه ها

مسابقات گرند اسلم تنیس ویمبلدون Wimbledon – مجموعه باشگاه شامل ۱۹ زمین چمن تنیس است. ورزشگاه اصلی و زمین شماره ۱ معمولا فقط در طول تورنمنت ویمبلدون مورد استفاده قرار می گیرند. سقف ورزشگاه اصلی نیز در مواقع خاص مانند باران و گرمای هوای بسته می شود. باز و بسته شدن آن ۲۰ دقیقه طول می کشد و در حین انجام این کار بازی متوقف است. ورزشگاه اصلی ظرفیت ۱۵ هزار نفر را دارد.

در سال ۱۹۹۷ زمین جدیدی جای زمین شماره ۱ قدیمی ساخته شد. زمین جدید ۱۱ هزار نفر ظرفیت دارد. زمین شماره ۲ نیز ۴ هزار نفر ظرفیت دارد.

مسابقات گرند اسلم تنیس ویمبلدون Wimbledon

انتخاب بازیکنان

در مسابقات گرند اسلم تنیس ویمبلدون Wimbledon تعداد بازیکنان قسمت انفرادی مردان و زنان شامل ۱۲۸ بازیکن است. در قسمت مردان و زنان اصل ورود به جدول بازی های رنکینگ جهانی آن ها است. حال از این ۱۲۸ نفر در قمست مردان ۱۰۴ نفر برحسب رنکینگ وارد می شوند و در قسمت زنان ۱۰۸ نفر. ما بقی از مسابقات انتخابی برگزیده می شوند. جالب توجه است ۸ ویلد کارت یا کارت حضور افتخاری نیز داده می شود. معمولا به بازیکنانی که سطحشان پایین تر از تورنمنت است. آن ها باید در رقابت انتخابی که یک هفته قبل از تورنمنت اصلی برگزار می شود رقابت کنند.

تنها فردی که با ویلد کارت وارد مسابقات شد و قهرمان شد، گوران ایوانسویچ در قسمت انفرادی مردان در سال ۲۰۰۱ بود. او اهل کشور کرواسی است.

برای منبع این مقاله میتوانید اینجا کلیک کنید.

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+