تاریخچه :

تنیس باکس – مسابقات گرند اسلم تنیس آزاد استرالیا یکی از چهار سری مسابقات مهم تنیس به شمار میرود. که هر ساله اواخر ماه ژانویه ( اواخر دی – اوایل بهمن )  در ملبورن استرالیا برگزار می شود.

این مسابقات برای اولین بار در سال ۱۹۰۵ برگزار شد.تا سال ۱۹۸۸ در این مسابقات از زمین یا کورت چمنی استفاده میشد. اما از سال ۱۹۸۸ به بعد از زمین های به اصطلاح سخت یا هارد کورت استفاده شد.

برتری نسبت به سایر گرند اسلم های تنیس

این تورنمنت در داشتن طرفدار و بیننده در رقابت سختی با مسابقات آزاد آمریکا است و رکورد دار بیشترین بیننده برای یک گرند اسلم است.

برد این مسابقات برای مردان ۳ ست از ۵ ست و برای زنان ۲ ست از ۳ ست است.

از نکات جالب دیگر در مورد مسابقات این است که آنها اولین گرند اسلمی بودند که ۳ ورزشگاه را به سقف متحرک تجهیز کردند

قانون جدید مرتبط با دمای هوا در آزاد استرالیا

 به دلیل دمای بالای هوا در فصل گرم ملبورن، از سال ۲۰۱۹ قانونی جدیدی جهت جلوگیری از  فشار زیاد روی بازیکنان اعمال خواهد شد. که به موجب آن در صورتی که شاخص دما از حد مشخصی بالا تر رود ، به بازیکنان ۱۰ دقیقه استراحت داده می‌شود.

در بخش زنان، این استراحت بین ست‌های دوم و سوم و در بخش مردان، از ست سوم به بعد (در صورتی که بازی ۴ سته یا بیشتر شود) خواهد بود

قانون تایبریک و تغییر توپ رسمی مسابقات

سال گذشته مسئولین برگزاری گرند اسلم آزاد استرالیا اعلام کردند که از سال ۲۰۱۹ از سیستم تایبریک در ست نهایی استفاده خواهد شد.

به این معنی که در ست نهایی که ست سوم برای بخش زنان و ست پنجم برای بخش مردان محسوب میشود. پس از تساوی ۶-۶ در شمارش گیم، یک سوپر تایبریک ۱۰ امتیازی برنده بازی را مشخص خواهد کرد. قبل از تصویب این قانون مسابقه تا زمانی‌که اختلاف در شمارش گیم به عدد ۲ می‌رسید ادامه پیدا می‌کرد.

از دیگر تغییرات بزرگ این گرند اسل در سال ۲۰۱۹ میتوان به تغییر توپ رسمی این مسابقات اشاره کرد. که پیش از این برند ویلسون تأمین کننده آن بود . در سال ۲۰۱۹ این قرارداد به مدت ۵ سال کمپانی دانلوپ بسته شد. و هم اکنون توپ تنیس Dunlop AO تأمین کننده توپ این گرند اسلم می باشد.

طولانی ترین فینال یک گرنداسلم در تاریخ میان نواک و نادال در سال ۲۰۱۲ و در فینال استرالیا اتفاق افتاد. و چیزی حدود ۶ ساعت به طول انجامید ، مختصری از این بازی تکرار نشدنی را در ویدئوی زیر مشاهده میکنید.

برای منبع این مقاله میتوانید اینجا کلیک کنید.

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+