تنیس باکس _ ویکتوریا آزارنکا Victoria Azarenka در سال ۱۹۸۹ در شهر مینسک بلاروس به دنیا آمد. پس از آن که در سن ۷ سالگی برای اولین بار دست به راکت تنیس برد و آنرا آموخت. در سال ۲۰۰۳ اولین رقابتش در عرصه حرفه‌ای تنیس را تجربه کرد. آزارنکا اولین گرند اسلم خود را مسابقات آزاد استرالیا در سال ۲۰۱۲ به دست آورد. در همان سال نیز توانست در رشته تنیس دونفره ترکیبی زنان در المپیک بازی‌های تابستانی ۲۰۱۲ به قهرمانی برسد. سال ۲۰۱۳ نیز برای وی خوش‌یمن بود و توانست دومین قهرمانی پیاپی در مسابقات آزاد استرالیا را تصاحب کند.

آزارنکا اولین رقابت حرفه‌ایش را در سال ۲۰۰۳ انجام داد. در سال ۲۰۰۵ توانست در مسابقات آزاد جوانان استرالیا و مسابقات آزاد جوانان آمریکا پیروز شود. او تبدیل به اولین زن بلاروسی شود که نامش را در فهرست قهرمانان جوان ITF ثبت می‌کند. در همان سال توانست اولین قهرمانی‌اش در مسابقات زنان ITF در لوکزامبورگ را کسب کند. در سال ۲۰۱۶، آزارنکا در میان ۱۰۰ بازیکن برتر انجمن جهانی تنیس (WTA) قرار گرفت. در سال‌های بعد وی به رشد خود ادامه داد و توانست به رتبه‌های بالاتر دست پیدا کند.

در سال ۲۰۰۹، آزارنکا توانست ماریون بارتولی را شکست داده و عنوان قهرمانی رقابت‌های بین‌المللی بریزبین را کسب کند. اما در رقابت‌های آزاد سونی اریکسون در میامی، وی تبدیل به ششمین نوجوان قهرمان تنیس تک‌نفره زنان در تاریخ این مسابقات شد. او توانست با شکست‌ دادن سرنا ویلیامز در فینال، به قهرمانی برسد.

اگرچه آزارنکا در رقابت‌های Bank of the West Classic در سال ۲۰۱۰ به پیروزی رسید اما به طور کلی در آن سال با مشکلات عدیده‌ای روبرو شد. وی به دلیل مصدومیت‌های پی‌درپی از چندین رقابت محروم ماند. در مسابقات آزاد آمریکا به دلیل همین مسائل در راند دوم از راهیابی به مراحل بالاتر باز ماند. آزارنکا در خلال یکی از تمرینات خود هنگام گرم‌کردن بدنش، با سر به زمین خورد و دچار ضربه مغزی شد.

سال 2011 به بعد

در سال ۲۰۱۱ آزارنکا موفق به قهرمانی در مسابقات آزاد سونی اریکسون شد. پس از مسابقات آزاد آمریکا به رتبۀ سوم برترین تنیسورهای زن دنیا دست یافت.

آزارنکا سال ۲۰۱۲ را با قدرت آغاز کرد. وی توانست به نهمین قهرمانی‌اش در مسابقات WTA در سیدنی دست پیدا کند. با شکست ماریا شاراپووا در فینال آزاد استرالیا، اولین گرند اسلم خود را نیز فتح کند. در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۲، آزارنکا توانست از مقام سوم به مقام نخست برترین زن تنیس دنیا ارتقاء پیدا کند و تبدیل به اولین تنیسوری در تاریخ شود که بدون دارا بودن مقام دوم به مقام اول دست پیدا می‌کند.

وی همچنین با این قهرمانی مجوز حضور در رقابت‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن را کسب کرد و در آنجا همراه با ماکس میرنوی در رشته تنیس دونفره ترکیبی زنان به مدال طلا دست پیدا کند. همچنین در رشته تنیس تک‌نفره زنان نیز به دریافت مدال برنز نائل آمد.

سال بعد، آزارنکا در رقابت‌های آزاد آمریکا در سید برتر قرار گرفت. وی موفق شدن تا فینال این رقابت‌ها صعود کند اما در آنجا با نتیجه ۶-۲، ۲-۶ و ۷-۵، رقابت را به سرنا ویلیامز آمریکایی که در آن زمان رتبه چهارم را در اختیار داشت واگذار کرد.

آزارنکا در ژانویه ۲۰۱۳ برای دومین بار در رقابت‌های آزاد استرالیا به قهرمانی دست پیدا کرد و در همان سال نیز توانست تا فینال مسابقات آزاد آمریکا نیز پیش برود. هرچند فصل ۲۰۱۴، برای این ستاره بلاروسی با مشکلات فراوانی همراه بود. در اوایل آن سال وی دچار مصدومیت شدیدی در ناحیه پا شد و پیش از اعلام زود هنگام کناره‌گیری خود در فصل ۲۰۱۴، تنها توانست به فینال یک رقابت صعود کند.

او از سال نتوانست مقام قابل توجهی به خصوص در گرند اسلم‌های سالانه را کسب کند ولی در سال جاری ۲۰۲۰ موفق شد به مقام قهرمانی یو اس اوپن یا همان تنیس آزاد آمریکا برسد و افتخاری بزرگ را در کارنامه خود به ثبت برساند.

برای منبع این مقاله می توانید اینجا کلیک کنید .

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+