شرکت NIKE نایکی (به انگلیسی: Nike) یک شرکت آمریکایی چند ملیتی است.

که در زمینه طراحی، تولید، توسعه و عرضه محصولاتی نظیر کفش، پوشاک، لوازم و ابزار ورزشی به بازار جهانی فعالیت می‌کند.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر بیورتون ایالت اورگان واقع در شمال باختری ایالت اسپرت پیندو متحده آمریکا است.نایکی بزرگترین تولیدکننده در زمینه تولید کفش‌های ورزشی، البسه و پوشاک، لوازم و ابزار ورزشی محسوب می‌گردد. ارزش این شرکت در سال ۲۰۱۰ به تنهایی بالغ بر ۱۰٫۷ بیلیون دلار برآورد شده. که این شرکت را در این سال برترین تولیدکننده محصولات ورزشی نموده‌است. شرکت نایکی در ابتدا با نام Blue Ribbon sports توسط بیل بُوِرمن و فیل نایت آغاز به کار نمود. ۳۰ می ۱۹۷۱ به صورت رسمی به نام NIKE تغییر نام داد.

شرکت نایکی دارای زیرمجموعه‌هایی از جمله آمبرو و کانورس  و همچنین کول هان و هارلی اینترنشنال است.

در سال ۲۰۰۹ شرکت نایکی و تیمبرلند خرید چرم تولیدشده در بخش‌های جنگل‌زدایی‌شدهٔ جنگل‌های آمازون را متوقف کردند.

این عمل نشان می‌داد گله‌های دام‌داری‌های منطقهٔ آمازون باعث تخریب جنگل‌های آمازون می‌شوند.

کتاب نایکی

برای اینکه اطلاعات بیشتری راجع به کمپانی نایکی و چگونگی تاسیس آن بگیرید ، میتوانید کتاب «کفش‌باز» را مطالعه کنید . که شامل خاطرات «فیل نایت»، بنیان‌گذار نایکی است. این کتاب جزو بهترین کتاب مدیریتی سال 2016 به انتخاب آمازون بود. همچنین بهترین کتاب 2016 به انتخاب بیل گیتس و وارن بافت است.

در توضیحات پشت جلد آمده است: «فارغ از اینکه چه کسب‌وکاری داشته باشید یا اینکه در چه رشته‌ای درس خوانده باشید، این کتاب داستان رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهاست.

راهنمای از هیچ به همه چیز رسیدن، راهنمای گوش‌دادن به صدای قلب و دویدن دنبال آرزوهاست. داستان شکست‌خوردن و برگشتن از عمق تاریکی شکست، داستان هدرندادن استعداد. این کتاب نه ‌تنها راهنمایی برای اهالی کسب‌وکار و مدیریت است، بلکه برای هر خواننده‌ای که به خود و آرزوهایش ایمان دارد خواندنی است. زندگی‌نامه‌ای که جنگیدن و دست‌نکشیدن را به ما می‌آموزد.

در قسمتی از کتاب می‌خوانیم: «کناری نشستن و کاری‌نکردن و ترازنامه را بالابردن، برای من معنایی نداشت. بله، این کاری محتاطانه و سنجیده و عاقلانه بود. اما کنار جاده پر بود از کارآفرین‌های محتاط و عاقل و سنجیده که از بین رفته بودند. من می‌خواستم با تمام قدرت پایم را روی پدال گاز فشار بدهم.» این کتاب را نشر «میلکان» منتشر کرده است.

منبع : nike.com

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+