راجر فدرر در ۸ آگوست ۱۹۸۱ در بازل سوئیس بدنیا آمد. پدرش رابرت فدر و مادرش لینت پس از تولد راجر به منطقه ای به نام مانچسین نقل مکان کردند که در حومه شهر بازل واقع است.

کودکی با یک راکت تنیس

خواهر راجر فدرر در مورد کودکی او حرفهای جالبی می زند: “راجر فدرر از ۶ سالگی پای مسابقات بزرگ تنیس استرالیا و ویمبلدون می نشست. همین علاقه باعث شد تا پدر در ۸ سالگی او را در مدرسه تنیس ثبت نام کند و اقدام به یادگیری و آموزش تنیس کند . هنگامی که او ۱۰ ساله بود ، همه مردم شهر با هیجان از بازی خوب او در زمین تنیس حرف میزدند. زمانیکه هم سن و سالان خود را با ضربات دیدنی راکت تنیس ویلسون شکست می داد، حریفانش را در آغوش می گرفت. به آنها می گفت : شما دفعه بعد مرا خواهید برد.

بکهند یک دستی راجر فدرر

راجر فدرر با جدیت کامل به پیشرفت در این ورزش نائل شد. حالا خوشحالم که او یک نام بزرگ و ستاره در این ورزش است. ” راجر در ابتدا فوتبال را هم در کنار تنیس دنبال می کرد. اما بعد از مدتی با رها کردن فوتبال تمرکز خود را روی تنیس گذاشت. در ۱۳ سالگی با ترک زادگاهش برای تحصیل در آکادمی حرفه ای تنیس سوئیس عازم زوریخ شد.

راجر فدرر و یونیکلو

آغاز تنیس حرفه ای

راجر فدرر تا ۱۶ سالگی مدام مصدوم بود و نمی توانست خوب و مرتب به تمرین بپردازد. سرانجام با بهبود مصدویت هایش توانست در سال ۱۹۸۸ به دنیای حرفه ای تنیس وارد شود.

رویارویی راجر فدرر با بیون بورگ در اوایل ورودش به جمع حرفه ای ها که با شکست راجر همراه بود درسهای بزرگی به وی داد و پس از شکست از این قهرمان پر آوازه آن سالها، فدرر در مسیر رو به رشد قرار گرفت.

راجر فدرر در سال ۱۹۹۸ وارد تیم دیویس کاپ سوئیس شد و در حالی که کم سن و سال ترین عضو تیم سوئیس بود بعنوان بهترین تنیسور تیم برگزیده شد. تورنمت میلان اولین تورنمنت جهانی بود که فدرر توانست به قهرمانی در آن دست یابد. فتح این تورنمنت در سال۲۰۰۱ برای راجر محقق شد و این آغازی بود بر قهرمانی پیاپی اعجوبه تنیس جهان.

راجر فدرر سوئیسی

ازدواج راجر فدرر

ناکامی های پی در پی راجر فدرر سال ۲۰۰۸ را برای او به کابوسی واقعی مبدل می کرد و برای هوادارانش نیز شکست های او قابل باور نبود. چند باخت متوالی در رویارویی با نفر دوم رده بندی بهترین های تنیس( رافائل نادال ) او را از فرم خوب خود خارج کرد و آنقدر در طول سال گذشته باخت تا اختلاف فاحش امتیازاتش با نفرات دوم و سوم در جدول کاهش یافت.

راجر فدرر و همسرش

فدرر بالاخره جای خود را در جدول رده بندی به نادال داد و به رتبه دوم تنزل یافت. در چنین شرایطی بود که راجر در وب سایت شخصی اش خبر ازدواج خود را اعلام کرد. برخلاف تصور مراسم ویژه ای برگزار نشد و تنها دوستان نزدیک عروس و داماد امکان حضور در مجلس را یافتند.

همسر او میرکا اصالت اسلواکی و تابعیت سویس را دارد.میرکا که حدود سه سال از راجر بزرگتر است در رقابت های المپیک سیدنی عضو تیم تنیس زنان سوئیس بود و آشنایی راجر با وی به همین بازیها بر می گردد. بالاترین رتبه میرکا در رنگینک جهانی تنیس عنوان هفتاد و ششمی است که در اول سپتامبر ۲۰۰۱ به آن دست یافت.

خرید ساک تنیس

افتخارات راجر فدرر

فدرر تاکنون توانسته ‌است عناوین متعددی را در دنیای تنیس از آن خود کند. از جمله:

۲۰ بار قهرمانی در تورنمنت‌های گرند اسلم : هشت بار در اوپن ویمبلدون، شش بار تنیس آزاد استرالیا، پنج بار در آزاد آمریکا و بالاخره یک بار هم در جام آزاد فرانسه

کسب مقام سوم و مدال برنز المپیک سیدنی

کسب مدال طلا در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن در قسمت دو نفره

کسب مدال نقره در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ لندن

وی تنها بازیکنی است که موفق شده هم مسابقات تنیس آزاد آمریکا و هم اوپن ویمبلدون را در پنج سال متوالی، فتح کند. فدرر با قهرمانی در مسابقات آزاد استرالیا در سال ۲۰۱۸ تبدیل به مسن‌ترین قهرمان گرند اسلم‌ها طی ۴۵ سال گذشته شد.

راجر فدرر با قهرمانی در دومین تورنمنت تنیس خود در سال ۲۰۱۹ به رکورد رؤیایی صد قهرمانی دست یافت.

او در فینال مسابقات تنیس دوبی با نتیجه ۲–۰ بر استفانوس تسیتسیپاس به پیروزی رسید تا علاوه بر انتقام شکست در تنیس آزاد استرالیا از استفانوس بتواند به این افتخار ارزشمند دست یابد. این نهمین قهرمانی اش در دوبی بود.

جیمی کانرز آمریکایی با ۱۰۹ قهرمانی بالاتر از راجر فدرر قرار دارد. رکوردی که برای این اسطوره تنیس به نظر دست یافتنی می‌آید.

نکاتی جالب

او اولین تنیسوری است که پس از متسویلاندر توانسته در یک فصل، از بین چهار گرند اسلم موجود، قهرمانی در سه گرند اسلم را از آن خود کند.

به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، و سوئدی مسلط است. راجر فدرر در سال ۲۰۱۸ برای شانزدهمین بار پیاپی از سوی هواداران به عنوان محبوب‌ترین بازیکن مرد تنیس جهان انتخاب شد. فدرر از سال ۲۰۰۳ این جایزه را به خود اختصاص داده‌است.

برای منبع این مقاله میتوانید اینجا کلیک کنید.

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+