شاید سوالی که برای یک فردی که تازه وارد تنیس شده باشد این است که چرا باید کفش تنیس بگیرم ؟

جواب ساده است : هر ورزشی حرکات مختص به خودش را دارد و قطعا تنیس نیز از این موضوع جدا نیست. تولید کنندگان تجهیزات ورزشی در نظر دارند تا بتوانند بهترین عملکرد را برای ورزشکار درست کنند. در کنار اینکه از آسیب دیدن ورزشکار هم جلوگیری کنند .

کفش بچه گانه

قطعا در اولویت خرید و استفاده یک کفش ، سالم ماندن پا بری همه ما حائز اهمیت است. در ادامه لیست چندتا از بهترین کفش ها را میبینید

کفش مناسب تنیس

زمانی که ما از کفش مناسب استفاده میکنیم جلوی خیلی از آسیب دیدگی ها را میگیریم. به خصوص در بازی تنیس که پر از جابجایی و حرکات انفجاری است. نبود کفش مناسب میتونه فشار زیادی را به ناحیه های تحتانی بدن ما وارد کند.

کفش زنانه تنیس

اهمیت کفش تنیس :

برای اینکه بخواهید به اهمیت کفش تنیس پی ببرید به دو نکته میتوانید توجه کنید :

اولین نکته این است که تمامی بازیکنان درجه یک دنیا برای کفش های خود به صورت شخصی سفارش میدهند تا دقیقا قالب پاهایشان در کفش جا بشیند. پس میتواند فوق العاده مهم باشد که بازیکنان تا این حد به این نکته توجه میکنند .

کفش تنیس مردانه

و دومین نکته بحث ساختار پا هست ، آناتومی اصلی یک پا را ۲۶ استخوان، ۳۳مفصل، ۱۹عضله و یک گروه از لیگامنت ها تشکیل می دهند.

ساختار پا نقش بسیار مهمی درحرکت دارد. علوم حرکت شناسی و بیومکانیک در حرکت پا بسیار به یکدیگر وابسته هستند.یک پا به طور متوسط روزانه ۱۰هزار بار با زمین برخورد می کند و به طور میانگین ۱۸۶هزار و ۷۵ کیلومتر را در طول زندگی طی خواهد کرد. در پرش یک پا و یا دریک گام بلند حدود ۳۱۵ و نیم کیلومتر فشار روی پای ورزشکار وارد می شود.در پا سه مکانیسم ذخیره انرژی (جذب شوک) شامل کشش تاندون آشیل، صاف شدن قوس پا و بالشتک زیر پاشنه پـا وجود دارد.

که شما تصور کنید با این مکانیزم پا که روزانه چقدر در فشار است ، ما با کفش نادرست تنیس بخواهیم فشار را روی آن بیشتر کنیم .

کفش های مخصوص تنیس با طراحی خاص در قسمت کف برای ایجاد بیشترین سطح اصطکاک با زمین و برقراری تعادل بازیکن در حرکات تند و حرکت های ناگهانی ، شرایط مناسب برای بازیکن را در زمین های مختلف تنیس مانند هاردکورت یا زمین های خاکی و چمن ایجاد میکند.

همچنین آیتم های دیگری چون بدنه بسیار بادوام از دیگر ویژگی های این کفش های تنیس محسوب میشود تا در مقابل فشار های ناشی از استارت های ناگهانی و ساییدگی و خم شدگی ها مقاومت بالایی نشان دهد. سیستم های جریان ها و کفی های طراحی شده بر پایه علم روز و دیگر آیتم های مشابه نیز هر روز بر کارایی این کفش ها می افزاید.

کفش مناسب تنیس ارزان

ساختار کفش تنیس چگونه باید باشد ؟

یک کفش تنیس مناسب دارای آناتومی خاص خود بوده که قسمت های مهم آن شامل محل شست پا، پشت پاشنه، داخل کفی، وسط کفی، خارج کفی، گردنی مچ پا و زائده پاشنه است.

 • نکاتی راجع به خرید کفش تنیس که باید دقت کنید در زیر برای شما آورده ایم :
 1. کفش تنیس باید اندازه پا باشد نه اینکه صرفاً زیبا باشد.
 2. در هنگام خرید هر دو لنگه کفش را امتحان کنید
 3. وقتی کفش را پوشیدید بایستید. مطمئن شوید که در پنجه پا سه تا ۱۲میلیمتر از انگشت شصت پا فضای خالی وجود دارد.
 4. هرگز کفش تنگ به امید اینکه جا باز می کند نخرید.
 5. کفشی بخرید که برای ورزش مورد نظر طراحی شده باشد.
 6. اگر پای شما به چرم روی کفش فشار می آورد به طوری که سبب بیرون زدگی از کفش می شود آنرا کنار بگذارید.
 7. کفشی بخرید که به اندازه کافی حرکت را کنترل کند.
 8. افراد با قوس کف پای زیاد از کفش هایی استفاده کنند که انعطاف پذیری بالایی داشته باشد. از پوشیدن کفش هایی که پا را محدود می کند خودداری کنند.
 9. افراد دارای کف پای صاف باید کفش دارای لایه میانی بسیار سفت برای کنترل حرکت و کاهش میزان چرخش داخلی بپوشند.
 10. افرادی که دارای قوس کف پای طبیعی هستند باید کفش هایی بپوشند که برآمدگی مختصر دارد.
کفش تنیس زنانه

کف کفش تنیس

شاید به توان به جرائت گفت که مهمترین بخش یک کفش کف آن می باشد. 

کف کفش تنیس باید دارای خصوصیاتی باشد که شامل موارد ذیل می شود :

الف: کف باید دارای قوس هایی مطابق با قوس های طبیعی پا باشد. به طوری که در زمان تحمل وزن بدن بتواند از قوس هایی پا حمایت کنند. پس از انتخاب کفش هایی که داری تخت صاف می باشند به شدت پرهیز نمایید.

ب: کف کفش باید دارای میزان انعطاف کافی باشد. تا بتواند در مرحله جدا شدن پا از زمین به میزان کامل خم شود. تا سیکل راه رفتن یا دویدن به صورت کامل انجام بگیرد. انتخاب کفش هایی که دارای انعطاف کافی نمی باشند می تواند باعث خستگی عضلانی در پاها شود.

ج: کفش ها باید دارای نرمی مناسب باشد. تا بتوانند از میزان نیرویی که به بدن منتقل می شود جلوگیری کنند. کفش هایی که دارای نرمی بیش از حد می باشند نیز در خنثی کردن نیروهایی که به بدن منتقل می شوند نا کارامد می باشند. تحقیقات نشان داده است که میزان مصرف انرزی در هنگام استفاده از  این گونه کفش ها بیشتر می باشد

د: میزان ارتفاع کف کفش نیز عامل مهمی در انتخاب کفش مناسب می باشد. به طوری که ارتفاع کف در قسمت پاشنه باید حداقل ۲ سانتی متر باشد. انتخاب کفش های با کف اندک سبب بروز دردهایی در ناحیه مچ، زانو، کمر و گاهی سردرد می شود. استفاده از این نوع کفش ها همچنان می تواند سبب شکسته شدن گلبول های قرمز خون شود. که از علائم آن می توان به قرمز شدن رنگ ادرار اشاره کرد.

انواع کفش تنیس

رویه کفش تنیس

الف: رویه کفش باید از الیاف کتان باشد. در آن حداقل مواد شیمیایی استفاده شود تا از بروز حساسیب ها جلوگیری شود. همچنین به تهویه ها در کفش که یکی از عوامل جلوگیری از بیماریهای قارچی در قسمت پا می باشند کمک شود.

ب: رویه کفش تنیس باید دارای منافذی برای عبور هوا باشد. استفاده از کفش هایی که دارای رویه هایی با منافذ فراوان می باشند در تهویه کفش برای خنک شدن پا و همچنین جلوگیری از بیماری های قارچی مناسبتر می باشد.

ج: استحکام رویه کفش تنیس باید به نحوی باشد که از پیچ خوردگی پا جلوگیری کند. همچنین در برابر فشار های وارده در طی زمان حالت اولیه خود را از دست ندهد.

د: کفش های تنیس باید دارای بند باشند. استفاده از کفش هایی که دارای چسبک می باشند به هیچ عنوان در ورزش توصیه نمی شود. به علت اینکه چسبک ها نمی توانند نیروهای وارده را در هنگام تغییر جهت ورزشکار، برخورد ها و اتفاقات را بدرستی خنثی کنند. در این حالت احتمال بروز صدمه به مچ را افزایش می دهند.

کفش مناسب تنیس

امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید برای منبع این مقاله میتوانید اینجا کلیک کنید.

فهرست
10 درصد تخفیف در خرید اول 😍
+